Derin EmlakSertifikalı, Ön Ödemeli Konut Modeli

Post Featured Image

Sertifikalı, Ön Ödemeli Konut Modeli

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yeni bir konut edinme modelinden söz etti. Buna göre; ilerde Toki‘den konut almak isteyen vatandaş şimdiden çıkarılan konut sertifikalarından edinecek..

Sertifikalı Ön Ödeme!

Gayrimenkul sektöründe konut edinme modelinde taşlar yerinden oynuyor. Klasik konut edinme modeli dışında arayışların ilki, gayrimenkul sertifikası ile denenmişti. Konut kredi faizlerinin yüksek seyri, inşaatçılara ve devletin bu konuyla ilgili kuruluşa finansman ihtiyacı, yeni bir konut edinme modelini ortaya çıkardı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un konuya dair sözleri şu şekilde; “
Ön ödemeli bir süreç yürüteceğiz. Neticede TOKİ bugüne kadar konut sektörüyle alakalı alt gelir gurubuna hitap eden vatandaşlarımız için çok büyük projeler gerçekleştirdi. Bunu biraz daha ileriki süreç için düşünüyorum. Aileler çocukları için TOKİ’den bir sertifika alacaklar. Örneğin bireysel emekliliğe giriyoruz, diyoruz ki ‘Bunu aldığımızda 10 sene sonra çocuğum için bir emeklilik süreci başlatıyorum.’ TOKİ’de de bir ön ödemeli, ileriki süreçte konutu alacağı belli olduğu bir proje bu. Talep toplayacağız. Gelen talebe göre belli şehirlerimizde projeler yapacağız.”

Buna göre; konut edinme modeli artık bir bir tasarruf modeli ve menkul kıymet modeli haline dönüşüyor.