Derin EmlakMaketten Konut Alım Sözleşmesine de Vatandaşlık Veriyoruz

Post Featured Image

Maketten Konut Alım Sözleşmesine de Vatandaşlık Veriyoruz

Bugünkü Resmi Gazete’de, “Türk Vatandaşlığı Kanunu Uygulamasına İlişkin Yönetmelik”te önemli bir değişilik yapıldı. 250 bin dolar değerinde gayrimenkul alımına verilen TC vatandaşlığı, artık, maketten konut alım sözleşmesine de verilecek.

Gayrimenkul sektörün ilkleri yaşamaya devam ediyor. Tıkanan konut satışlarını artırmak, eldeki markalı konut stoğunu düşürmek ve markalı konut üreticilerini kurtarmak için yeni bir hamle yapıldı. Yabancıya vatandaşlıkta gayrimenkul alım limitini 1 milyon dolardan 250 bin dolara indirerek büyük cazibe yaratan düzenlemede yeni hamle daha geldi.

Bugünkü Resmi Gazete, “Türk Vatandaşlığı Kanunu Uygulamasına İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik”e göre, 250 bin dolar tutarında taşınmazın peşin olarak satışının vaat edildiğine dair noterden düzenlenen sözleşmenin üç yıl süreyle devri ve terkini yapılamayacağı taahhüdüyle tapu siciline şerh edilmesi de vatandaşlık kazanımı için yeterli olacak.

Kısaca; bitmiş konutlardan alınan ve tapu işlemi ile kazanılan vatandaşlık hakkı, maketten alımlarda da kazanılmış olacak.