Derin EmlakKonut Kredileri Menkul Kıymete Dönüşüyor

Post Featured Image

Konut Kredileri Menkul Kıymete Dönüşüyor

Bankaların yurtdışından likitide sağlayabilmesi için bir ilke imza atılıyor. Konut kredileri menkul kıymete dönüştürülerek Kalkınma Bankası aracılığı ile likit sağlanacak.

Bloomberg HT’nin 4 farklı kaynağa dayandırdığını söylediği haberde, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun bankalara gönderdiği Varlığa Dayalı Menkul Kıymet çalışmasıyla konut kredileri menkul kıymetleştirilecek.

Çalışmanın bir ayağında da konut kredilerinin menkul kıymetleştirilmesinin ardından bu kağıtların yurtdışına satılması hedefleniyor. Ana ihraççının Kalkınma Bankası olacağı belirtiliyor.

Bankalar elindeki krediyi menkul kıymetleştirip Kalkınma Bankası’na verecek, Kalkınma Bankası’nın bu menkul kıymet karşılığında verdiği kağıt ile bankalar bunu gösterip likidite sağlayabilecek.

Yakın zamanda SPK’nın yaptığı değişiklikle bu ihracın önü açıldı. SPK, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın 3.25 milyar liraya kadar varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracına izin vermişti.

Sözcü’den Çiğdem Toker’de konuya değindi

Araştırmacı Gazetezi Çiğdem Toker’de konuyu bugünkü yazısında, “Konut Sektörünü Kurtarma Planını AÇıklıyoruz” başlığıyla ele aldı. Konuyu detayları ve BDDK Başkanı imzalı görselle ele alan Toker’in konuya dair yazısı, gündem konusunu açıklayan bir tanım olmuş.