Derin EmlakKiralamalarda emlak hizmet bedelinin yarısını mülk sahibine ait!

Post Featured Image

Kiralamalarda emlak hizmet bedelinin yarısını mülk sahibine ait!

Emlak sektörünün yasası olarak 5 Haziran’da yürürlüğe giren “Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik”in hizmet bedeli hakkında getirdiği kuralda, dikkatlerden kaçan önemli bir konu var.

Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik‘in komisyon hükümlerinde hemen herkesi ilgilendiren bir detay bulunuyor. Haziran itibariyle yürürlüğe giren yönetmeliğin “Hizmet Bedeli” başlığının 20-4 maddesinde: “Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkça eşit olarak paylaştırılır.” açıklaması yer alıyor.

Satış işlemlerinde uygulanan alıcıdan ve satıcıdan %3, toplam yüzde 6 komisyon oranı, %4 olarak; kiralamalarda uygulanan senelik kira bedelinin %12’si ise bir kira bedeli olarak değiştirilmişti.

Kiralamada da yukarıdaki maddenin içerisinde önemli bir detay bulunuyor. Satış işlemlerinde KDV hariç %4 olarak belirlenen komisyon oranı, alıcı ve satıcıya %2 olarak yansıtılırken aynı kural “aksi yazılı olmadıkça” kiralamalarda da geçerli kılınıyor.

20- maddesinde, “Hizmet bedeli, iş sahibi ile alıcı veya kiracı arasında aksi yazılı olarak kararlaştırılmadıkçaeşit olarak paylaştırılır.”

Bu yönetmeliğe göre, kira komisyon oranı, kiralayan ve ev sahibi tarafından eşit ödenmesi gerekli ama her zamanki gibi ev sahiplerin kiralamada komisyonun yarısını karşılamaya istekli olmayacağını  ve kiralayanın komisyon ödemesi üzerine sözleşme kurulacağını bilmekte yarar var.