Derin Emlakİmar Barışında Gönül Başvurudan Döneminden Mecburiyete Geçiş mi!

Post Featured Image

İmar Barışında Gönül Başvurudan Döneminden Mecburiyete Geçiş mi!

Tamamı imara aykırı binalardan kısmı aykırı yapılara kadar yasallık kazandırmak amacıyla çıkarılan imar barışında gönüllü başvurudan, mecburiyete geçiş mi yapılıyor?

İmar Barışında tamamen vatandaşın bildirimini esas alan başvuruda, müstakil bina sahipleri veya kişisel küçük ayrıntı eklemeleri yapılan kısmi aykırılıklar, prosedür kapsamında sorunuz ilerleyebiliyor. Ama çok katlı ve bağımsız bölümlü yapılarda bu başvurunun tapuya dönüşebilmesi için, bütün kat maliklerinin ortak başvurusu gerekiyor.

Hürriyet Gazetesi’nden Gülistan Alagöz, bugünkü yazısında konuyu ele aldı. Alagöz’ün, İnşaat Mühendisi ve İmar Barışı Uzmanı Hakan Çatalkaya’nın söylemlerine dayandırdığı haberde; “Örneğin 10 daireli bir apartmanda 1 kişi dışında 9 kişi imar barışından faydalanmak istiyor. İşlemler yapılır, o ödeme yapmayan 1 kişinin de ödemesi diğer hak sahiplerince yapılır ve yapı kayıt belgesi alınır. Böylece ilgili yapı hakkında para cezası ya da yıkım kararı varsa bunlar kalkar. Sonra ödeme yapmayan kişi yerine ödeme yapan hak sahipleri ödedikleri tutar kadar bu kişiye icra takibi başlatır. Anlaşma yapmayan kişi o bedeli ödemezse evi elden gidebilir. 10 kişi adına tek kişi de aynı işlemleri yapabilir” sözlerine yer verdi.

Kentsel dönüşümde yapılan bu uygulamanın dönüşüme bir katkı sağlamadığı göz önüne alınınca, benzer zorlama ile imar barışı ne kadar yararlı olacağı düşündürücü olacak.

İlgilinin söylemlerinden çıkan sonuçta, şimdiye kadar gönüllü başvuruyu esas alan imar barışında seve seve döneminden mecburiyet dönemine mi geçiş yapıldığı sorusu doğuyor.