Derin Emlakİlk Konut için Uygulanan Konut Hesabında Yeniden Artış Gündemde

Post Featured Image

İlk Konut için Uygulanan Konut Hesabında Yeniden Artış Gündemde

Devletin ilk konutunu alacaklara yönelik sağladığı “Konut Hesabı Uygulaması”nda ikinci artış meclis gündeminde.

Konut hesabı açarak para biriktiren vatandaşa yönelik sağlanan devlet katkısındaki ilk uygulama %15 şeklindeydi. Bu ay başında,Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, 5 yıl boyunca 80 bin lira biriktiren vatandaşa 20 bin lira vererek devlet katkısını %20 oranına çıkarmıştı.

Meclise sunulan 71 maddelik torba yasada, konut hesabı desteğinin %20’den %25’e çıkarılması yönünde yeni bir düzenleme yer alıyor. Teklif yasalaşırsa vatandaş konut hesabı desteği olarak %25 oranında katkı alacak.

60 ay birikim zorunlu

Konut hesabı açanların en az 3 yıl birikim yapması gerekiyor. Devlet katkısının tamamının alınabilmesi için beş yıllık tasarruf yapılması gerekiyor. Hali hazırdaki düzenlemeye göre tasarruf süresi 36-47 ay olanlara devlet katkısının yüzde 15’i (16 bin 313 lira); 48-59 ay arasında olanlara yüzde 18’i (17 bin 568 lira); 60 ay ve üzeri olanlara ise devlet katkısının yüzde 25’i (20 bin lira) verilecek.

Konut hesabı ödemesi aksatma ve para çekme şartı

Konut hesabına aylık para yatıranlar, bir yıl içinde en fazla üç defa; üç ayda bir para yatıranlar ise bir defa ödemeyi aksatabiliyor. Tasarruf sahipleri bir yıl içinde konut hesabından en fazla iki defa para çekebiliyor. Ancak, para çekildikten sonra hesapta kalan tutarın, ödenmesi gereken asgari tutarın altına düşmemesi gerekiyor.