Derin EmlakEmlakjet Öğrenci Kiralık Daire Piyasası analizini yayınladı

Post Featured Image

Emlakjet Öğrenci Kiralık Daire Piyasası analizini yayınladı

Emlakjet Öğrenci Kiralık Daire Piyasası analizini yayınladı. Analize göre Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi şehrin köklü merkezlerinde talepler yoğun olsa da, bu yıl öğrenciler Bahçelievler, Fatih, Maltepe, Kartal ve Avcılar gibi ulaşım imkânı olan ve daha uygun kira bulabildikleri ilçelere yöneldi. Bunda merkezdeki yüksek kiralar kadar ekonomideki seyir ile doğalgaz ve elektriğe gelen % 9’luk zammın da payı büyük

İstanbul‘da Ağustos döneminden itibaren canlanan ve özellikle öğrenci talepleriyle öne çıkan kiralık daire piyasasında her daim öne çıkan ilçeler, üniversitelerin bulunduğu Bahçelievler, Küçükçekmece, Kadıköy, Şişli, Maltepe, Üsküdar, Kartal, Fatih, Ataşehir, Sarıyer, Beşiktaş, Bakırköy, Beyoğlu, Zeytinburnu ve Beykoz ilçeleri… Ancak Emlakjet Genel Müdürü Gizem Moral Kunter‘in verdiği bilgiye göre, taşlar öğrenci piyasasında bu yıl bir miktar yerinden oynadı.

Beşiktaş, Kadıköy, Üsküdar gibi şehrin köklü merkezlerinde taleplerin her zaman yoğun olduğunu belirten Kunter, “Özellikle Beşiktaş ve Kadıköy’de artan kira bedellerine erişmekte zorlanan öğrenciler, taleplerini şehre ulaşımı kolay olan alternatif bölgelere çevirdi. Üniversitelere yakın lokasyonlar arasında Emlakjet üzerinden en çok arananların başında bu yıl Bahçelievler var.

İstanbul Kültür Üniversitesi Şirinevler Kampüsü, Marmara Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü ve Okan Üniversitesi Bahçelievler Kampüsü bu ilçede yer alıyor. Öğrencilerin bu ilçeyi aramalarında Emlakjet’taki kiralık daire ilanlarında en uygun ortalama kira değerinin 1.450 TL ile Bahçelievler’de olmasının etkisi var. Emlakjet verilerine göre, kiralık daire aramalarında Bahçelievler’i sırayla Fatih, Kartal, Şişli, Maltepe ve Üsküdar-Kadıköy ve Küçükçekmece takip ediyor” değerlendirmesini yaptı.

Kunter, bu yıl öğrencilerin Bahçelievler, Fatih, Maltepe, Kartal ve Avcılar gibi ulaşım imkânı olan ve daha uygun kira bulabildikleri ilçelere yönelmesinde merkezdeki yüksek kiralar kadar son dönemde ekonominin izlediği seyir ile doğalgaz ve elektriğe gelen % 9’luk zammın da payının büyük olduğunu sözlerine ekledi.

Üniversitelerin arama yaptıkları ilçeler ve Emlakjetteki ortalama metrekare ilan değerleri

Beşiktaş3.000 TL

Sarıyer2.750 TL

Bakırköy2.950 TL

Şişli2.650 TL

Kadıköy 2.400 TL

Beyoğlu 3.100 TL

Fatih 1.900 TL

Üsküdar2.100 TL

Zeytinburnu 2.000 TL

Ataşehir1.875 TL

Maltepe1.650 TL

Beykoz1.950 TL

Bahçelievler1.450 TL

Kartal1.550 TL

Küçükçekmece 1.675 TL

Yakınında Ara ile öğrenciler en çok bu üniversitelere yakın evleri aradı

Üniversite öğrencileri için kiralık daire aramasında ulaşım imkanları ve uygun fiyat iki önemli kriter. Özellikle metro ve metrobüsle ulaşılabilecek kampüsler, en çok aranan lokasyonlar… Burada 2018 yılının ilk yarısında kullanımını ikiye katlayan ve Emlakjet’in sektöre getirdiği en önemli yenilik olan ‘Yakınında Ara’ özelliği, öğrencilere önemli bir rehber oldu. Karmaşık arama sürecini tek adıma indirerek hızlı, kolay ve keyifli bir konut arama deneyimi sunan özellik, arama kutusuna istenilen okulun ya da hastane, metro durağı, AVM gibi merkezlerin ismini yazarak en yakın ilanlara ulaşmayı mümkün kılıyor. Öğrenciler aradıkları evle ilgili pek çok seçeneği nokta atışı bulabiliyor.

Öğrencilerin Emlakjet’te ‘yakınında’ en çok ev aradığı üniversiteler ise şöyle:

•İstanbul Üniversitesi – Avcılar Kampüsü

•Marmara Üniversitesi – Göztepe Yerleşkesi

•İzmir Ekonomi Üniversitesi

•Mersin Üniversitesi

•Akdeniz Üniversitesi

•Ankara Üniversitesi Cebeci Kampüsü

•Mersin Üniversitesi

•Dokuz Eylül Üniversitesi – Tınaztepe Yerleşkesi

•İTÜ Taşkışla Kampüsü

•Bilgi Üniversitesi

•Ege Üniversitesi

•Bahçeşehir Üniversitesi

•Boğaziçi Üniversitesi Hisarüstü Metro İstasyonu