Derin EmlakDolardaki artış kampanyanın bütün etkisini süpürecek

Post Featured Image

Dolardaki artış kampanyanın bütün etkisini süpürecek

Dolar ve genel döviz artışındaki bu olağan dışı yukarı yönlü hareket, GYODER, İNDER ve KONUTDERkampanyasındaki pozitif etkiyi süpürebilir.

Dolar güne hızlı başladı ve 5 lira seviyesine ramak kala, Merkez Bankası faiz artışı ile 4.60 seviyelerine düştü. Bir yanda son derece pozitif bir tablo çizilirken, diğer tarafta ise iktisat biliminin dili ile konuşan ekonomistlere göre, durum oldukça vahim. Benim aklımda bir tek konut sektörü ve dövizdeki yükselişini gayrimenkule etkisi…

İndirim kampanyalarının etkisi sıfırlanabilir

Doların dünkü seyrini hem haber platformlarından, hem de sosyal medyadan an be an takip ettim. 17 Mayıs tarihinde sektörün üç büyük örgütü; GYODER, İNDER ve KONUTDER‘in başlatmış olduğu bir indirim kampanyası bir haftasını doldurdu. İlk 6 gün için 2 bin konut satıldığı belirtilen kampanyanın yeterli bir satış sağlamayacağı; satılması gereken 2 milyon stokta konut varken, olası ay sonunda 8-10 bin konut satılacağı ve bunun da tüm piyasa için yetersiz olacağı yönünde bir öngörü paylaşmıştım.

GYODER, İNDER ve KONUTDER’in, devlet destekleri ve indirimle birlikte sağlayacağı kazanımın, dolardaki bu önlenemez yükselişiyle faydasının kaybolacağını, kazanımlarını da süpüreceğini söylemek yanlış olmayacak gibi görülüyor. Öyle ki; her yükseliş bir rekorla anılıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ulaşmadığı seviyeleri zorlayan dolar, sadece kampanyaların etkisini değil, piyasadaki borçlu müteahhitleri de yok edebilir.

Doların artışın sadece yabancıları mutlu eder

Bu yılın ilk ayından itibaren yabancıya yapılan konut satışlarındaki yükseliş, doların yükselişi ile açıklanıyor. Doların yükselmesi ile yabancı, elindeki dolar ile daha fazla metrekare ve adet konut satın alabiliyor. Artıyor dediysem, öyle astronomik artışlar değil, geçen yılın aynı aylarına göre artışlar kaydediyor.